2019-09-14

Olaf Popkiewicz: Znów będziemy dotykać przeszłości

0

Prowadzący program „Poszukiwacze Historii” dla POLSATPLAY.PL o nowościach. Które miejsca będą badać eksploratorzy? Gdzie pojawi się ekipa Polsat Play z wykrywaczami metali? Jakie okresy historyczne i wydarzenia szczególnie zainteresują twórców produkcji? Czego będą szukać na polach bitewnych i w otchłaniach bagien? Zapraszamy na rozmowę z Olafem Popkiewiczem.

- Skąd coraz większa popularność waszego programu oraz innych produkcji o tematyce historycznej i eksploracyjnej?
- Warto zauważyć, że we współczesnej telewizji produkcje, które mają w sobie posmak rzeczywistości, cieszą się wielkim powodzeniem. Faktycznie można znaleźć w repertuarach różnych stacji mnóstwo programów traktujących o historii, w której prowadzący, o mniejszej lub większej charyzmie, posiłkują się statystami, pokazując i opisując różne wydarzenia. Jednak telewidz zawsze może zadać sobie pytanie: czy to na pewno się wydarzyło? Dzięki temu, że w „Poszukiwaczach Historii” prezentujemy między innymi odnalezione przez nas przedmioty czy artefakty, oglądający może utwierdzić, że dana bitwa miała miejsce w konkretnym miejscu i tu są jej faktyczne pozostałości. W naszym programie mniej się rozmawia, a bardziej liczą się czyny. Pokazując wykopane pamiątki, legitymizujemy nasze informacje. Liczy się dla nas bezpośrednie dotykanie przeszłości.

- Czy ktoś was inspirował?
- Prekursorem był niewątpliwie pan Adam Sikorski i jego „Było nie minęło”. Miałem zaszczyt pracować z panem Adamem i przyglądać się jego warsztatowi. Kiedy pojawiła się propozycja, aby przygotować program o tematyce archeologicznej dla Polsat Play, bardzo się ucieszyłem. W „Poszukiwaczach Historii” postawiliśmy mocno na wątek eksploracyjny. Wzorem pana Sikorskiego staramy się inwestować w realizm naszych działań.

- O jakich wydarzeniach będziecie opowiadać w odcinkach, które pojawią się na antenie jesienią 2019 roku?
- Nowy sezon „Poszukiwaczy Historii” to efekt współpracy z niezliczoną liczbą fascynatów eksploracji, których wysiłki w odkrywaniu historii naszego kraju zaowocowały dużym zróżnicowaniem chronologicznym tematów, które będziemy poruszać.

- Czy dominować będzie tematyka związana z drugą wojną światową?
- Wykrywacze metali odezwą się na polach średniowiecznych bitew, które w świadomości Polaków przeszły do legendy. Któż nie słyszał o chwalebnej śmierci Henryka II Pobożnego w bitwie pod Legnicą, czy o klęsce zadanej Krzyżakom pod Grunwaldem? Spróbujemy spojrzeć na te obrosłe mitami batalie okiem człowieka XXI wieku i oddzielić fakty od legend. Odkryjemy także nieznane epizody historii naszych ziem, zagłębiając się w głuszę Borów Tucholskich i razem z zaprzyjaźnionymi archeologami zapiszemy nowe karty historii Zakonu Krzyżackiego. Nasze drogi zejdą się z badaczami czasów Wielkiej Wojny Północnej, gdzie dotkniemy śladów mało znanej bitwy, której wynik zadziwił całą ówczesną Europę. Dotkniemy historii na polu bitwy pod Uzdowem, gdzie jedna pochopna decyzja pewnego generała pogrzebała nadzieje Rosjan na szybkie zwycięstwo w Wielkiej Wojnie.

- Zainteresowani wydarzeniami z lat 1939-1945 zapewne też mogą liczyć na ciekawe odkrycia?
- Jak co sezon nie zabraknie tematów związanych z bohaterską obroną naszej ojczyzny we wrześniu 1939 roku. Tym razem naszym celem stanie się Las Wyrski, gdzie Żołnierz Polski mocno dał się we znaki najeźdźcy. Ten sezon będzie bogaty w tematy, do których przylgnęło miano „pancernych”, związanych z wydarzeniami stycznia 1945 roku, kiedy to starcie Armii Czerwonej i Wehrmachtu zapełniło polski krajobraz tysiącami dymiących wraków czołgów obydwu stron konfliktu. Zapuścimy się na pancerne pobojowiska w poszukiwaniu miejsc śmierci stalowych kolosów. Te poszukiwania staną się dobrym pretekstem do refleksji nad legendą o czołgach spoczywających w otchłaniach bagien, tak powszechnie funkcjonującą w powszechnej świadomości Polaków. Spróbujemy prześledzić jej genezę, sięgając aż do lat pięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Jako że scenariusze „Poszukiwaczy Historii” pisze głównie życie, nie zabraknie zaskakujących odkryć, a co za tym idzie niespodziewanych zwrotów akcji. Zapraszamy do śledzenia przygód z historią i archeologią w nowym sezonie na antenie Polsat Play oraz w IPLI.

Rozmawiał Michał Pogodowski

Zobacz także:
Olaf Popkiewicz ostrzega poszukiwaczy historii
Bogusław Wołoszański specjalnie dla POLSATPLAY.PL

Komentarze
© Polsat Play 2019