2019-12-11

„Więzienie” - z kamerą za kratami. Co kryje się pod celą?

0

Jak wygląda życie osadzonych? Kto grypsuje? Jak traktuje się pedofila? W polskich więzieniach przebywa prawie 75 tysięcy osób. W Polsat PLAY można zobaczyć bez cenzury prawdziwe funkcjonowanie w zakładzie karnym. Egzystencja za murami toczy się według własnych praw. Serial „Więzienie” uchyla rąbka tajemnicy i wprowadza widza do zakazanego świata...

Kamera cyklu „Więzienie” pokazuje wszystkie zakamarki zakładu karnego - od celi, po kuchnię, szpital, spacerniak, świetlice terapeutyczne, gabinety psychologów. Widz może śledzić losy tzw. trudnych więźniów i ciężką pracę służby więziennej, jaką muszą włożyć w ich resocjalizację.

W produkcji nie brakuje momentów mrożących krew w żyłach, jak i humorystycznych. Obok siebie funkcjonują najgroźniejsi skazani oraz funkcjonariusze Służby Więziennej. Jak wygląda ich koegzystencja? Pracownicy muszą zapewnić bezpieczeństwo wszystkim osadzonym. Czy to ma szanse się udać? Jak wyglądają relacje z grypsującymi? Każdy ze skazańców inaczej radzi sobie z wieloletnim zamknięciem i nudą. Czy to tak bardzo odległy świat od tego, jaki znamy z codziennego życia? Jak wyglądają od środka budynki więzień w Opolu Lubelskim czy Siedlcach?

W celach spotykają się osadzeni z różnymi wyrokami, odbywający kary za niekiedy najcięższe przestępstwa. Wśród nich są osoby, które w zakładach karnych spędziły większą część swojego życia. Jeden z nich Roman - z ponad 40-letnim stażem w więzieniu, potrafi „ułożyć” i pokazać młodym oraz krewkim więźniom, jak należy zachowywać się w celi. Chętnie też dzieli się swoimi doświadczeniami i opowiada o przeszłości. - Nigdy nie pasowałem się na kwadrat w grupie. Bo ja nie wiem, co komu przyjdzie na myśl. Mam to do siebie, że jeżeli mnie ktoś sprzeda, to on nie ma prawa chodzić - zwierza się w jednym z odcinków, opowiadając młodemu więźniowi o swoich dokonaniach z młodości. Osadzeni o niewielkim stażu mogą też liczyć na porady dotyczące przyszłości. - Jeśli chcesz być przy rodzinie, nie wracaj tutaj. Tu nie ma żadnych perspektyw życia - to przekaz Romana dla kolegi z celi.

Robert zwany „Killerem” odsiaduje wyrok za dwa zabójstwa. Mimo tego wyraża chęć resocjalizacji. Pracuje w więziennej pralni i traktuje to zajęcie bardzo poważnie. - Chcę pokazać, że mając „eskę”, umiem szanować i się zachować - mówi do współosadzonych. - Chcę wyjść na ludzi i pracować. Pomagać dzieciom - to jego plany na przyszłość. W ten sposób chce odkupić dawne winy. Czy uda mu się w spokoju przeżyć zasądzoną karę pozbawienia wolności?

Stanisław będzie siedział w zamknięciu do końca życia. Został skazany jeszcze w okresie PRL-u. W zakładzie karnym cieszy się szacunkiem wśród współwięźniów. W jaki sposób Stasio radzi sobie ze świadomością dożywocia? Jakie ma refleksje?

Niektórzy skazani podczas jednego wyroku kilka razy trafiają do tego samego więzienia. Czas za murami spędzają głównie na rozmowach o życiu. Ich emocje wzbudzają podobne kwestie, co zwykłym obywatelom. Jak odnoszą się do sprawy pedofilii? W jaki sposób reagują, kiedy okazuje się, że jednym z odbywających karę jest ksiądz-pedofil? Czy mamy prawo do pochopnej oceny ludzi zamkniętych w celach?

Oglądając serial „Więzienie”, widz ma szansę poznać bliżej zarówno zwyczaje i gwarę, jaką posługują się więźniowie, jak i poznać trud pracy strażników, wychowawców czy dyrektorów placówek penitencjarnych. „Więzienie” to cykl nie tylko dla grypsujących...

Więzienie w środę o godz. 22:00 w Polsat PLAY.