O serialu

Przygotowując się do walki z wrogiem, starannie wybierano miejsca, w których miały powstać obiekty i zespoły fortyfikacyjne. Tworzona w tajemnicy infrastruktura po latach odsłania swoje sekrety.

 

„Tajemnice fortyfikacji” to niesamowita podróż przez historię, podczas której fascynujące rekonstrukcje i inscenizacje pozwalają przenieść się w czasie. Twórcy zabierają widzów do wielu intrygujących miejsc. Są wśród nich Mamerki, w których ważyły się losy II wojny światowej (Niemcy zbudowali tam w środku lasu betonowe miasto). Jest też twierdza Kłodzko, osadzona na granicy trzech państw, wraz z historią ludzi, którzy tworzyli i zamieszkiwali tę wyjątkową warownię. Są schrony pod Nową Hutą, które przez lata były strzeżonym miejscem o strategicznym znaczeniu. Można również poznać tajemnice fortyfikacji Poznania, ich ewolucję od czasów wczesnośredniowiecznych aż do okresu II wojny światowej. Jest również okazja, aby lepiej poznać mroczną stronę Półwyspu Helskiego, zamek w Malborku, który jest tylko pretekstem do opowieści o militarnym imperium zakonu krzyżackiego czy Wał Pomorski z jego pasem bunkrów, jazów wodnych i mostów stworzonych przez Niemców w latach 30-tych XX wieku.

 

Oto wciągająca opowieść o kunszcie budownictwa obronnego, wyrafinowania militarnego i niekiedy ludzkiej hipokryzji. A to wszystko na tle malowniczych wzgórz, pięknych rzek, jezior oraz lasów, wśród których można dostrzec betonowe bunkry i mury.